| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2022, November 22 |
| Status | Available. Released 2022, December 06 |
| Dimensions | 164.4 x 75.3 x 9.7 mm (6.47 x 2.96 x 0.38 in) |
| Weight | 221 g (7.80 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, eco leather back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Type | LTPO4 AMOLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1800 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.4 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~517 ppi density) |
| OS | Android 13, Funtouch (Global), OriginOS 3 (China) |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 4.0 |
| Primary Camera | 50.3 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1.0"-type, 1.6µm, dual pixel PDAF, OIS |
| Second Camera | 64 MP, f/3.5, 90mm (periscope telephoto), 1/2.0", 0.7µm, PDAF, OIS, 3.5x optical zoom |
| Third Camera | 50 MP, f/1.6, 50mm (telephoto), 1/2.4", 0.7µm, AF, 2x optical zoom, OIS |
| Fourth Camera | 48 MP, f/2.2, 14mm, 114˚ (ultrawide), 1/2.0", 0.8µm, AF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Pixel Shift, dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, 14-bit RAW video |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types |
32-bit/192kHz audio Snapdragon Sound |
| WLAN | 32-bit/192kHz audio Snapdragon Sound |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 4700 mAh |
| Charging |
80W wired, 100% in 33 min 50W wireless Reverse wired |
| Colors | Black, Red |
| Models | V2227A |
| Price | About 1030 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.