| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2022, September 07 |
| Status | Available. Released 2022, November |
| Dimensions | 164 x 75.3 x 8.5 mm (6.46 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| OS | Android 11, OriginOS Ocean |
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Black, Gradient |
| Price | About 270 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.