| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2022, May 19 |
| Status | Available. Released 2022, May 27 |
| Dimensions | 158.9 x 73.5 x 8.6 mm (6.26 x 2.89 x 0.34 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1500 nits (peak) |
| Size | 6.56 inches, 104.6 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2376 pixels (~398 ppi density) |
| OS | Android 12, OriginOS Ocean |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8100 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.85 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS |
| Second Camera | 12 MP, f/2.2, 16mm, 116˚ (ultrawide) |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.5, (wide), AF |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers (closed type) |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 4500 mAh |
| Charging | 80W wired, 70% in 18 min |
| Colors | Blue, Black |
| Models | V2207A |
| Price | About 480 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.