| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2022, March 28 |
| Status | Available. Released 2022, March 28 |
| Dimensions | 164 x 75.2 x 8.3 mm (6.46 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.51 inches, 102.3 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| OS | Android 11, OriginOS Ocean |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal |
128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.2, (wide), AF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Dark Blue, Light Blue |
| Models | V2180GA |
| Price | About 140 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.