| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2021, November 15 |
| Status | Available. Released 2021, November 15 |
| Dimensions | 164 x 75.2 x 8.3 mm (6.46 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.51 inches, 102.3 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| OS | Android 11, Funtouch 11.1 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.2, 27mm (wide), AF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging |
10W wired 5W reverse wired |
| Colors | Wave Green, Mystic Blue |
| Models | V2134 |
| Price | About 140 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.