| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2021, March 30 |
| Status | Available. Released 2021, March 30 |
| Dimensions | 164.4 x 76.3 x 8.4 mm (6.47 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 191.4 g (6.77 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.51 inches, 102.3 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| OS | Android 11, OriginOS 1.0 |
| Chipset | Mediatek MT6768 Helio P65 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal |
128GB 8GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.2, (wide), PDAF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/1.8, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Obsidian Black, Dawn White, Aqua Blue |
| Models | V2066BA |
| Price | About 200 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.