| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G (3.6+ Gbps DL) |
| Announced | 2019, December. Released 2019, December |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 158.5 x 74.1 x 8.8 mm (6.24 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight | 198.5 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | Super AMOLED, HDR, 800 nits (typ) |
| Size | 6.44 inches, 100.1 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie), Funtouch 10.0 |
| Chipset | Exynos 980 (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A77 & 6x1.8 GHz Cortex A55) |
| GPU | Mali-G76 MP5 |
| Card slot | No |
| Internal |
128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 2.1 |
| Primary Camera | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF |
| Second Camera | 13 MP, f/3.0, 135mm (periscope telephoto), 1/4.0", PDAF, OIS, 5x optical zoom |
| Third Camera | 32 MP, f/2.0, 50mm (telephoto), 1/2.8", 0.8µm, PDAF, 2x optical zoom |
| Fourth Camera | 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 4350 mAh, non-removable |
| Charging | 33W wired |
| Colors | Black, Peach, Light Blue |
| Models | V1938T |
| Price | About 600 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.