| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (7CA) Cat20 2000/150 Mbps |
| Announced | 2019, March. Released 2019, March |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 157.7 x 75.2 x 8.5 mm (6.21 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.41 inches, 100.9 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie), Funtouch 9 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Card slot | No |
| Internal |
128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 128GB 12GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 2.1 |
| Primary Camera | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF |
| Second Camera | 13 MP, f/2.4, (ultrawide) |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 12 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.28µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | 32-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Charging |
44W wired, 50% in 15 min, 100% in 45 min 22.5W wired (6/128 GB model) |
| Colors | Optic Blue, Lava Orange, Samurai Black, Feather White |
| Models | V1824A, V1824BA |
| Price | About 400 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.