| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2014. Released 2014 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 146.5 x 73.3 x 8 mm (5.77 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AA Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM eMMC 5.0 |
| Primary Camera | 13 MP, AF, OIS |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps |
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 2600 mAh, non-removable |
| Stand By | Up to 430 h (2G) / Up to 430 h (3G) |
| Talk Time | Up to 14 h (2G) / Up to 13 h (3G) |
| Audio Playback | Up to 32 h |
| Colors | White/Black |
| Models | X710L |
| SAR | 0.47 W/kg (head) 1.33 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.32 W/kg (head) 0.98 W/kg (body) |
| Camera | Photo / Video |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.