| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, December. Released 2014, December |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 137.4 x 68.6 x 9.8 mm (5.41 x 2.70 x 0.39 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 64.2 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Type | 2100 mAh, removable |
| Stand By | Up to 430 h (2G) / Up to 430 h (3G) |
| Talk Time | Up to 14 h (2G) / Up to 13 h (3G) |
| Audio Playback | Up to 32 h |
| Colors | White |
| Models | Y28 |
| Price | About 100 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.