| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 130.5 x 66.9 x 8.6 mm (5.14 x 2.63 x 0.34 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 1900 mAh, removable |
| Stand By | Up to 410 h (2G) / Up to 410 h (3G) |
| Talk Time | Up to 12 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Audio Playback | Up to 45 h |
| Colors | White, Black |
| SAR | 0.36 W/kg (head) 0.90 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.52 W/kg (head) 1.17 W/kg (body) |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.