| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LATAM HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - International |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 66 - LATAM 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42 - International |
| 5G bands |
1, 2, 3, 5, 7, 26, 28, 40, 66, 78 SA/NSA/Sub6 - LATAM 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2023, August 24 |
| Status | Available. Released 2023, September 08 |
| Dimensions | 160 x 74.4 x 7.6 mm (6.30 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 166.8 g (5.86 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back or eco leather back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Type | P-OLED, 1B colors, 120Hz, 1300 nits (peak) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| OS | Android 13, upgradable to Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9 (wide), 1/1.5", 1.0µm, PDAF, OIS |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.5, (wide), 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect (Ready For) support |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 30W wired |
| Colors | Marshmallow Blue, Midnight Blue, Viva Magenta |
| Models | XT2347, XT2347-1, XT2347-2 |
| Price | $ 253.09 / £ 169.04 / € 162.90 |
| Performance |
AnTuTu: 389015 (v9), 375632 (v10) GeekBench: 1824 (v5) GFXBench: 17fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 996 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -24.9 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 12:31h |
| Battery(old) | Endurance rating 117h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.