| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 28, 40, 66 - Brazil |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2021, October 07 |
| Status | Available. Released 2021, October 11 |
| Dimensions | 165.1 x 75.7 x 9.1 mm (6.5 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Unisoc T700 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| GPU | Mali G52 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 48 MP, f/2.0, 26mm (wide), PDAF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Carbon Gray, Pink Clay |
| Price | About 90 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.