| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 66, 71 - USA |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2019, May. Released 2019, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 158 x 75 x 7.4 mm (6.22 x 2.95 x 0.29 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back, aluminum frame |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM Splash and dust resistant |
| Type | OLED |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 4GB RAM UFS 2.1 |
| Primary Camera | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Primary Camera | 25 MP, f/2.0, 0.9µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, magnetic connector |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Moto Mods snap-on accessories |
| Type | Li-Ion 3600 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired |
| Colors | Flash Grey, Frost White |
| SAR | 1.16 W/kg (head) 1.44 W/kg (body) |
| Price | About 500 EUR |
| Performance |
AnTuTu: 173234 (v7) GeekBench: 6515 (v4.4) GFXBench: 8fps (ES 3.1 onscreen) |
| Loudspeaker | Voice 70dB / Noise 73dB / Ring 80dB |
| Battery(old) | Endurance rating 70h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.