| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 38, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2017, June. Released 2017, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 155 x 77.5 x 9.6 mm (6.10 x 3.05 x 0.38 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8920 Snapdragon 427 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.2, 1/4.0", 1.4µm |
| Features | LED flash |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired |
| Colors | Iron Gray, Fine Gold |
| Models | XT1760 |
| SAR | 0.89 W/kg (head) 1.40 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.44 W/kg (head) 1.04 W/kg (body) |
| Price | About 120 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.