| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - XT1556 HSDPA 850 / 900 / 2100 - XT1557 |
| 4G bands |
4, 7, 28 - XT1556 1, 3, 7, 8, 28, 40 - XT1557 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2015, November. Released 2015, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 142.1 x 72.4 x 11.6 mm (5.59 x 2.85 x 0.46 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Ingress Protection | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal |
16GB 2GB RAM eMMC 4.5 |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Features | HDR |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Type | Li-Ion 2470 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired |
| Colors | Black, White |
| Models | XT1556, XT1557 |
| Price | About 280 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.