| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - XT1580 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 28, 40 - XT1580 |
| Speed | HSPA, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2015, November. Released 2015, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 149.8 x 78 x 9.2 mm (5.90 x 3.07 x 0.36 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM |
· Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | AMOLED |
| Size | 5.4 inches, 81.6 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~540 ppi density) |
| Protection | Shatterproof |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal |
32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM eMMC 5.0 |
| Primary Camera | 21 MP, f/2.0, 1.4µm, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, HDR |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Features | LED flash |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 3760 mAh, non-removable |
| Charging |
15W wired Wireless (Qi) |
| Stand By | Up to 500 h (3G) |
| Talk Time | Up to 25 h (3G) |
| Colors | Black Ballistic Nylon |
| Models | XT1580, XT1581 |
| SAR | 1.38 W/kg (head) 1.33 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.55 W/kg (head) 0.78 W/kg (body) |
| Price | About 280 EUR |
| Performance |
Basemark OS II 2.0: 1669 Basemark X: 31561 |
| Display | Contrast ratio: 9432:1 (nominal), 3.105 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 66dB / Noise 66dB / Ring 71dB |
| Audio quality | Noise -92.9dB / Crosstalk -92.9dB |
| Battery(old) | Endurance rating 78h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.