| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, May. Released 2014, May |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 124.8 x 64.8 x 12.3 mm (4.91 x 2.55 x 0.48 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD, |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~63.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal |
4GB 1GB RAM eMMC 4.5 |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.4 |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 480p@30fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Type | Li-Ion 1980 mAh, non-removable |
| Colors | Black, White |
| Models | XT1021, XT1023 |
| SAR | 0.97 W/kg (head) 1.50 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.76 W/kg (head) |
| Price | About 100 EUR |
| Display | Contrast ratio: 1062 (nominal), 1.545 (sunlight) |
| Camera | Photo |
| Loudspeaker | Voice 75dB / Noise 71dB / Ring 81dB |
| Audio quality | Noise -93.7dB / Crosstalk -92.0dB |
| Battery(old) | Endurance rating 60h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.