| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2012, September. Released 2012, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 122.5 x 60.9 x 8.3 mm (4.82 x 2.40 x 0.33 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM |
Micro-SIM Splash resistant |
| Type | Super AMOLED Advanced |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z2460 |
| CPU | 2 GHz |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB (5GB user available), 1GB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR, aptX |
| Positioning | GPS, A-GPS, S-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors |
Accelerometer, proximity, compass MP3/AAC+/WAV/WMA player MP4/H.264/WMV player Organizer Document viewer/editor Photo viewer/editor Voice memo/dial/commands Predictive text input |
| Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 20 h |
| Colors | Black, White |
| Models | XT890 |
| SAR | 1.39 W/kg (head) 0.39 W/kg (body) |
| Price | About 180 EUR |
| Display | Contrast ratio: Infinite (nominal) / 2.366:1 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 76dB / Noise 71dB / Ring 68dB |
| Audio quality | Noise -88.3dB / Crosstalk -88.4dB |
| Battery(old) | Endurance rating 64h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.