| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Announced | 2012, September. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 131.9 x 67.9 x 8.4 mm (5.19 x 2.67 x 0.33 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM |
Micro-SIM Splash resistant |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB (12GB user available), 1GB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Positioning | GPS, A-GPS, S-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors |
Accelerometer, proximity, compass HDMI port MP3/AAC+/WAV/WMA player MP4/H.264/WMV player Organizer Document viewer/editor Voice memo/dial/commands Predictive text input |
| Type | Non-removable Li-Po 2500/2530 mAh battery |
| Talk Time | Up to 16 h (2G) / Up to 22 h (3G) |
| Colors | Black, White |
| SAR | 0.61 W/kg (head) 0.43 W/kg (body) |
| Price | About 250 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.