| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2012, July. Released 2012, July |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 115 x 58.5 x 12 mm (4.53 x 2.30 x 0.47 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Ingress Protection | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Type | TFT |
| Size | 3.7 inches, 37.7 cm2 (~56.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Glass Touch sensitive controls |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| CPU | 1.0 GHz |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 1GB 512MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors |
Accelerometer, proximity, compass MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
| Stand By | Up to 300 h |
| Talk Time | Up to 5 h 30 min |
| Colors | Brown |
| SAR | 1.45 W/kg (head) 1.48 W/kg (body) |
| Price | About 160 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.