| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands |
CDMA 800 / 1900 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
CDMA2000 1xEV-DO HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 25 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2012, July. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 126.5 x 66 x 13.7 mm (4.98 x 2.60 x 0.54 in) |
| Weight | 170.1 g (6.00 oz) |
| Build | QWERTY |
| SIM | Non-removable |
| Type | TFT |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection |
Scratch-resistant glass ColorBoost technology |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors |
Accelerometer, proximity, compass HDMI port MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) |
| Type | Non-removable Li-Ion 1785 mAh battery |
| Stand By | Up to 220 h (3G) |
| Talk Time | Up to 7 h 30 min (3G) |
| Colors | Black |
| SAR | 0.89 W/kg (head) 0.77 W/kg (body) |
| Price | About 220 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.