| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 2100 HSDPA 900 / 1800 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2012, May. Released 2012, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 119.8 x 60.5 x 9.9 mm (4.72 x 2.38 x 0.39 in) |
| Weight | 129.7 g (4.55 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~60.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) Touch sensitive controls |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A-AA Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors |
Accelerometer, proximity, compass Mobile TV MP3/WAV/WMA/AAC+ player Divx/MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand By | Up to 500 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Talk Time | Up to 10 h (2G) / Up to 6 h (3G) |
| Colors | Dark Grey |
| Models | XT687 |
| Price | About 210 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.