| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2012, May. Released 2012, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 118 x 67.3 x 11.9 mm (4.65 x 2.65 x 0.47 in) |
| Weight | 131.5 g (4.62 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 4.0 inches, 47.6 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~144 ppi density) |
| OS | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB RAM |
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | SRS audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspo |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.264/WMV player Document viewer Photo viewer Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1735 mAh battery |
| Stand By | Up to 300 h |
| Talk Time | Up to 10 h |
| Audio Playback | Up to 30 h |
| Colors | Blak/White |
| Price | About 80 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.