| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2012, April. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 130.7 x 68.9 x 9 mm (5.15 x 2.71 x 0.35 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM |
Micro-SIM Splash resistant |
| Type | Super AMOLED Advanced |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~56.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 2.3.6 (Gingerbread), upgradable to 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | TI OMAP 4430 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 1.3 MP |
| Video | 720p |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
HDMI port MP3/AAC+/WAV/WMA player MP4/H.264/WMV player Organizer Document viewer/editor Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) |
| Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
| Stand By | Up to 607 h |
| Talk Time | Up to 17 h 40 min |
| Colors | Black |
| Price | About 230 EUR |
| Display | Contrast ratio: 347 (nominal) / 3.420:1 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 70dB / Noise 66dB / Ring 81dB |
| Audio quality | Noise -91.0dB / Crosstalk -91.1dB |
| Battery(old) | Endurance rating 87h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.