| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Edge | Yes |
| GPRS | No |
| Announced | 2012, February. Released 2012, April |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 107 x 52.5 x 13.5 mm, 75.8 cc (4.21 x 2.07 x 0.53 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 22.3 cm2 (~39.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~167 ppi density) Secondary external display with icons |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 50MB |
| PhoneBook | Yes, Photocall |
| Call Records | Yes |
| Primary Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Extras |
MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand By | Up to 417 h |
| Talk Time | Up to 4 h 50 min |
| Colors | Winter White, Silver |
| Price | About 150 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.