| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| Speed | HSPA |
| Edge | Class 10 |
| GPRS | Class 10 |
| Announced | 2012, June. Released 2012, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 119.5 x 61.8 x 10.4 mm (4.70 x 2.43 x 0.41 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| OS | Android 2.3.7 (Gingerbread) |
| Chipset | Marvell PXA920H |
| CPU | 1.0 GHz |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 1GB 512MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.264/WMV player Document viewer Photo editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1390 mAh battery |
| Stand By | Up to 180 h |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Colors | White, Black |
| SAR | 1.17 W/kg (head) 1.13 W/kg (body) |
| Price | About 100 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.