| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2011, November. Released 2012, March |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 117.7 x 60.5 x 9.9 mm (4.63 x 2.38 x 0.39 in) |
| Weight | 123.6 g (4.34 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~61.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) Touch sensitive controls Moto Switch UI 2.0 |
| OS | Android 2.3.7 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A-0 Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 1GB 512MB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player Divx/MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1390 mAh battery |
| Stand By | Up to 110 h |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Colors | Licorice, Ultra white |
| Price | About 120 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.