| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2011, November. Released 2011, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 105.5 x 60 x 9.9 mm (4.15 x 2.36 x 0.39 in) |
| Weight | 87 g (3.07 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 50MB 128MB ROM 64MB RAM |
| PhoneBook | Yes, Photocall |
| Call Records | Yes |
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Video | @30fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Extras |
Facebook dedicated key SNS integration MP3/WAV/AAC player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 910 mAh battery |
| Stand By | Up to 672 h |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Colors | Smoke Gray |
| Price | About 120 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.