| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Edge | No |
| GPRS | No |
| Announced | 2011, October. Released 2012, January |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 260 x 177 x 11.4 mm (10.24 x 6.97 x 0.45 in) |
| Weight | 650 g (1.43 lb) |
| SIM | No |
| Type | TFT |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~64.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| OS | Android 3.1 (Honeycomb), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Nvidia Tegra 2 T20 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Primary Camera | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Extras |
HDMI port MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type | Non-removable Li-Ion battery (24.8 Wh) |
| Stand By | Up to 336 h |
| Talk Time | Up to 10 h |
| Colors | Black |
| Price | About 230 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.