| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2011, October. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 119 x 62 x 12.2 mm (4.69 x 2.44 x 0.48 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM |
Mini-SIM MIL-STD-810F compliant salt, dust, humidity, rain, vibration, solar radiation, transport and thermal shock resistant |
| Type | TFT |
| Size | 3.1 inches, 29.8 cm2 (~40.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~258 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), not upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1860 mAh battery |
| Stand By | Up to 79 h |
| Talk Time | Up to 9 h |
| Colors | Black |
| SAR | 1.06 W/kg (head) 0.73 W/kg (body) |
| Price | About 160 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.