| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 10.2/2 Mbps |
| Announced | 2011, October. Released 2011, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 119.5 x 62 x 11.7 mm (4.70 x 2.44 x 0.46 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 3.1 inches, 29.8 cm2 (~40.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~258 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| CPU | 1.0 GHz |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Quickoffice document viewer/editor Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Colors | Black |
| Price | About 90 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.