| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2011, June. Released 2011, July |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 121.9 x 63.5 x 10.2 mm (4.80 x 2.5 x 0.40 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 4.1 inches, 47.8 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~228 ppi density) Touch sensitive controls |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 2GB 512MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash Lite |
| Extras |
HDMI port MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand By | Up to 300 h |
| Talk Time | Up to 8 h 20 min |
| Colors | Black |
| SAR | 1.20 W/kg (head) 1.09 W/kg (body) |
| Price | About 210 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.