| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands |
CDMA 800 / 1900 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
CDMA2000 1xEV-DO HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, HSPA |
| Announced | 2011, June. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 126.9 x 66.9 x 12.2 mm (5.00 x 2.63 x 0.48 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM |
Mini-SIM Built-in kickstand |
| Type | TFT |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), not upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Nvidia Tegra 2 AP20H |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot; WiMAX 802.16 e |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Extras |
HDMI port MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Quickoffice document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) |
| Type |
Removable Li-Ion 1700 mAh battery Standard battery, Li-Ion 1700 mAh ( in CDMA) |
| Stand By | Up to 288 h (2G) / Up to 312 h (3G)Up to 200 h |
| Talk Time | Up to 10 h 40 min (2G) / Up to 9 h 10 min (3G)Up to 10 h |
| Colors | Black |
| SAR | 0.93 W/kg (head) 0.91 W/kg (body) |
| Price | About 270 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.