| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| Speed | HSPA |
| Edge | Class 12 |
| GPRS | Class 12 |
| Announced | 2011, June. Released 2011, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 123 x 64.8 x 13.2 mm (4.84 x 2.55 x 0.52 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~55.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Nvidia Tegra 2 AP20H |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
HDMI port MP3/WAV/AAC+/WMA player MP4/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1880 mAh battery |
| Stand By | Up to 290 h |
| Talk Time | Up to 15 h |
| Colors | Cloud gray, Light gold |
| Price | About 180 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.