| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| Speed | HSPA |
| Edge | Class 10 |
| GPRS | Class 10 |
| Announced | 2011, May. Released 2011, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 122 x 60 x 12.4 mm (4.80 x 2.36 x 0.49 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.1 inches, 28.6 cm2 (~39.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~186 ppi density) |
| OS | Android-based, OMS 2.5 |
| CPU | 806 MHz Marvell PXA920 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@24fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML, Adobe Flash Lite |
| Extras |
CMMB mobile TV MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1390 mAh battery |
| Stand By | Up to 360 h |
| Talk Time | Up to 8 h 20 min |
| Colors | White, Green, Black |
| Price | About 120 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.