| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | HSPA, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2011, June. Released 2011, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 123.3 x 64.1 x 12.9 mm (4.85 x 2.52 x 0.51 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~55.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) Touch sensitive controls |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | TI OMAP 4430 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 512MB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/H.264 player Quickoffice document editor Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand By | Up to 165 h |
| Talk Time | Up to 4 h 40 min |
| Colors | Black |
| Price | About 230 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.