| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Edge | No |
| GPRS | No |
| Announced | 2011, February. Released 2011, May |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 249.1 x 167.8 x 12.9 mm (9.81 x 6.61 x 0.51 in) |
| Weight | 730 g (1.61 lb) |
| SIM | No |
| Type | TFT |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| OS | Android 3.0 (Honeycomb), upgradable to 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Nvidia Tegra 2 T20 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Primary Camera | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, barometer, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Extras |
HDMI port MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type |
Non-removable Li-Ion battery Standard battery, Li-Ion (25 Wh) |
| Stand By | Up to 336 h |
| Talk Time | Up to 9 h |
| Audio Playback | Up to 80 h |
| Colors | Black |
| Price | About 310 EUR |
| Camera | Photo / Video |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.