| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Announced | 2011, January. Released 2011, February |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 117.8 x 63.5 x 11 mm (4.64 x 2.5 x 0.43 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~59.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Glass Touch sensitive controls MOTOBLUR UI with Live Widgets |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), not upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Nvidia Tegra 2 AP20H |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps, 1080p (via SW update) |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Extras |
HDMI port MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/H.264/WMV/Xvid/DivX player Photo viewer/editor Organizer Document editor Voice memo/dial/commands Predictive text input |
| Type | Removable Li-Po 1930 mAh battery |
| Stand By | Up to 400 h (2G) / Up to 350 h (3G) |
| Talk Time | Up to 8 h 50 min (2G) / Up to 9 h (3G) |
| Colors | Black |
| Models | MB860 |
| SAR | 1.45 W/kg (head) 0.63 W/kg (body) |
| Price | About 190 EUR |
| Display | Contrast ratio: 991:1 (nominal) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 73dB / Noise 65dB / Ring 77dB |
| Audio quality | Noise -91.6dB / Crosstalk -93.5dB |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.