| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1700 / 2100 / 850 |
| Speed | HSPA 10.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2011, January. Released 2011, March |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 116 x 59.6 x 14.5 mm (4.57 x 2.35 x 0.57 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.7 inches, 37.7 cm2 (~54.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) MOTOBLUR UI Touch sensitive controls |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), not upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| CPU | 1.0 GHz |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 1GB 512MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | Yes |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Extras |
MP3/eAAC+/WAV/WMA9 player MP4/H.264/WMV9 player Organizer QuickOffice document editor Voice memo/dial/commands Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1420 mAh battery |
| Stand By | Up to 312 h |
| Talk Time | Up to 7 h 50 min |
| Colors | Black |
| SAR | 0.77 W/kg (head) 1.21 W/kg (body) |
| Price | About 200 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.