| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Announced | 2010, October. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 109.5 x 57.5 x 15 mm (4.31 x 2.26 x 0.59 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM |
Mini-SIM Touch-sensitive trackpad |
| Type | TFT |
| Size | 3.1 inches, 28.6 cm2 (~45.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~186 ppi density) MOTOBLUR UI with Live Widgets |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | TI OMAP 3410 |
| CPU | 720 MHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX530 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Video | CIF@25fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash Lite |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) |
| Type | Removable Li-Ion 1170 mAh battery |
| Stand By | Up to 288 h (2G) / Up to 288 h (3G) |
| Talk Time | Up to 7 h 20 min (2G) / Up to 5 h 20 min (3G) |
| Colors | Black |
| SAR | 0.50 W/kg (head) 0.76 W/kg (body) |
| Price | About 170 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.