| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands |
GSM 900 / 1800 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2010, October. Released 2010, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 116.5 x 54.3 x 15.2 mm (4.59 x 2.14 x 0.60 in) |
| Weight | 112.5 g (3.95 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 25.6 cm2 (~40.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) Handwriting recognition |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB |
| PhoneBook | 2000 entries, Photocall |
| Call Records | Yes |
| Primary Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Primary Camera | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Extras |
MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.264 player Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 910 mAh battery |
| Stand By | Up to 130 h |
| Talk Time | Up to 5 h 50 min |
| Colors | Black |
| Price | About 140 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.