| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 900 / 2100 HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2010, September. Released 2010, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 116.3 x 60.5 x 13.7 mm (4.58 x 2.38 x 0.54 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 3.7 inches, 37.7 cm2 (~53.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Glass MOTOBLUR UI with Live Widgets Touch sensitive controls |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | TI OMAP 3630 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX530 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 8GB; 512MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Primary Camera | NO |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264/DivX/XviD player Quickoffice document editor Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input |
| Type | Removable Li-Po 1400 mAh battery (BP6X) |
| Stand By | Up to 400 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Talk Time | Up to 7 h 40 min (2G) / Up to 4 h 50 min (3G) |
| Colors | Black |
| SAR | 0.65 W/kg (head) 0.72 W/kg (body) |
| Price | About 170 EUR |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 66dB / Noise 63dB / Ring 74dB |
| Audio quality | Noise -88.2dB / Crosstalk -90.2dB |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.