| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2010, August. Released 2010, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 116.3 x 60.5 x 13.7 mm (4.58 x 2.38 x 0.54 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 3.7 inches, 37.7 cm2 (~53.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| CPU | 1.0 GHz |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 8GB |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Video | 480p@30fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) |
| Type | Removable Li-Po 1400 mAh battery |
| Stand By | Up to 315 h |
| Talk Time | Up to 10 h |
| Colors | Black |
| SAR | 1.49 W/kg (head) 1.50 W/kg (body) |
| Price | About 180 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.