| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Edge | Class 10 |
| GPRS | Class 12 |
| Announced | 2010, November. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 106.9 x 54.5 x 18.5 mm (4.21 x 2.15 x 0.73 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 16M colors (65K effective) |
| Size | 3.0 inches, 25.6 cm2 (~44.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) Handwriting recognition |
| OS | Android 1.6 (Donut) |
| CPU | Marvell PXA935 624 MHz |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Video | CIF@15fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Browser | HTML |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/H.264 player Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1130 mAh battery |
| Stand By | Up to 220 h |
| Talk Time | Up to 5 h 50 min |
| Colors | Gray |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.