| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2010, July. Released 2010, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 114.9 x 56.8 x 12.6 mm, 80 cc (4.52 x 2.24 x 0.50 in) |
| Weight | 114 g (4.02 oz) |
| SIM |
Mini-SIM Trackball |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Glass MOTOBLUR UI with Live Widgets |
| OS | Android 2.1 (Eclair) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 320x480@15fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML |
| Extras |
MP3/WMA/WAV/eAAC+ player MP4/DivX/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type | Removable Li-Po 1270 mAh battery |
| Stand By | Up to 560 h (2G) / Up to 545 h (3G) |
| Talk Time | Up to 8 h 20 min (2G) / Up to 6 h 30 min (3G) |
| Colors | Brown |
| SAR | 1.16 W/kg (head) 0.59 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.16 W/kg (head) |
| Price | About 200 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.