| Technology | GSM |
| 2G bands |
GSM 900 / 1800 GSM 850 / 1900 |
| Edge | No |
| GPRS | Class 10 |
| Announced | 2010, April. Released 2010, July |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 96 x 46.5 x 16.7 mm (3.78 x 1.83 x 0.66 in) |
| Weight | 83 g (2.93 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~22.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
128 x 160 pixels (~114 ppi density) Secondary OLED Display (1 Line) |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| PhoneBook | 800 entries |
| Call Records | Yes |
| Primary Camera | VGA |
| Video | No |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | No |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Extras |
MP3 player Calculator Currency converter Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand By | Up to 580 h |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Colors | Black |
| SAR | 0.88 W/kg (head) 0.36 W/kg (body) |
| Price | About 50 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.