| Technology | GSM |
| 2G bands |
GSM 900 / 1800 GSM 850 / 1900 |
| Edge | No |
| GPRS | No |
| Announced | 2010, April. Released 2010, July |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 108 x 46 x 14.8 mm (4.25 x 1.81 x 0.58 in) |
| Weight | 70 g (2.29 oz) |
| SIM |
Mini-SIM Flashlight |
| Type | Monochrome |
| Size | 1.32 inches, 5.2 cm2 (~10.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 64 x 96 pixels, 3:2 ratio (~87 ppi density) |
| Card slot | No |
| PhoneBook | 100 entries |
| Call Records | Yes |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | miniUSB |
| Browser | No |
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Extras |
Calculator Currency converter Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand By | Up to 580 h |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Colors | Black |
| SAR | 0.86 W/kg (head) 0.49 W/kg (body) |
| Price | About 30 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.