| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2009, Q4. Released 2009, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 115.8 x 60 x 13.7 mm (4.56 x 2.36 x 0.54 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 3.7 inches, 37.7 cm2 (~54.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 2.1 (Eclair) |
| Chipset | TI OMAP 3430 |
| CPU | 600 MHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX530 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 480p@24fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS, Motonav software |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Extras |
MP3/eAAC+/WAV/WMA9 player MP4/H.264/WMV9 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1390 mAh battery (BP6X) |
| Stand By | Up to 240 h |
| Talk Time | Up to 7 h |
| Colors | Black |
| Price | About 150 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.