| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025, April 22 |
| Status | Available. Released 2025, April 26 |
| Dimensions | 166 x 76.6 x 8.3 mm (6.54 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 203 g or 206 g (7.16 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.8m |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| OS | HarmonyOS 4.0 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Features | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | Si/C Li-Ion 6620 mAh |
| Charging |
40W wired 5W reverse wired |
| Colors | Black, White, Blue, Green |
| Models | JUY-AL00 |
| Price | About 140 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.